Diğer SporlarFutbol

Tenis Nasıl Oynanır?

Google News Abonemiz Olun, Size Özel Haberleri Kaçırmayın!

Tenis Nasıl Oynanır?

Dünya genelinde en sevilen ve en çok izlenen spor dalları arasında yer alan tenis, yüksek performansa, istikrara ve dirayete dayanan bir spor olarak biliniyor. Bireysel olarak karşılıklı ya da ikili takımlar halinde oynanabilen bu spor dalı, çok sayıda profesyonel oyuncunun katkılarıyla bugünün en beğenilen ve yakından takip edilen sporlarından birine dönüşmüştür. Tenis oynamak için öncelikle tenis topu, tenis raketi ve bir tenis kortu gerekiyor. Tenis kortunun ölçüleri standart olarak 27,33 x 10,97 metre olarak belirlenmiş durumda. Oyun, oyunculardan birinin servis atışıyla başlıyor ve bu atış esnasında topun direkt olarak rakip sahadaki servis alanına düşürülmesi gerekiyor. Nizami bir servis kullanıldıktan sonra rakip oyuncu, topu iki kez sekmeden önce karşı rakip sahasına göndermek zorunda. Her iki taraf da bir hata yapıncaya kadar oyun bu şekilde sürüyor. Burada “hata” olarak nitelendirilen noktaları ise gelin hep birlikte tenis kurallarını yakından incelerken öğrenelim.

Tenis Kuralları Nelerdir?

Tenis kurallarını ele alırken ilk olarak servis atışının kurallarına bakmak gerekiyor. Servis atışında topun ıskalanması, fileye takılarak rakip sahaya geçememesi ya da farklı bir noktaya düşmesi, hata olarak kabul ediliyor ve bu hata 2 kez üst üste gerçekleştirildiği takdirde rakibe artı puan olarak yazılıyor. Bununla birlikte servis esnasında topun yalnızca fileye temas etmesi ancak buna rağmen rakip servis alanına düşmesi, hata olarak görülmüyor. Servis kullanıldığı esnada servisi karşılayacak oyuncunun kendi alanının fileye uzak yarısında beklemesi gerekiyor. Bu kurala uymaması durumunda da onun hanesine hata puanı olarak yazılıyor. Tenis kuralları çerçevesinde oyuncuların topu karşıya yalnızca bir vuruş hakkı ile yollaması kuralı ön plana çıkıyor. Tenis topunu kendi alanında sektirmesi ya da topa raket dışında bir uzuvla müdahale etmesi, doğrudan oyun kurallarının dışında kabul ediliyor. Topu gönderen oyuncunun puan hanesine sayı ekleyebilmesi için topun rakip alanda iki kez sekmesi, bir kez sektikten sonra rakibin topu karşılayamaması ya da raketinin dışına çıkması gerekiyor. Bununla birlikte puan bakımından tenis sonuçlarını belirleyen de bazı kriterler bulunuyor. Her bir oyunda ve 6’lı oyundan oluşan setlerde galibin belirlenmesi için rakiplerden birinin diğerine en az 2 sayı fark atması isteniyor. Özellikle bu noktada tenis puanlama sistemini daha iyi anlayabilmek için bazı genel geçer tenis terimlerine hakim olmak gerekiyor.

Bilmeniz Gereken Tenis Terimleri

Set esnasında her iki oyuncunun birden 40 sayıya ulaşmasına “deuce” deniliyor. Bu durum ilan edildikten sonra bir tarafın oyunu kazanabilmesi için üst üste iki sayı alması şart. Deuce durumundan sonra ilk sayıya “avantaj” deniliyor. Karşı tarafın dengeyi sağlaması durumu ise “avantaj kırma” olarak ifade ediliyor. Bazı turnuvalarda setlerde beraberliğe erişilmesi durumuna “tie-break” deniyor. Bu durum, turnuvaların kendi belirlediği kurallara göre oynanmakla birlikte, standart set kurallarından farklılık gösterebiliyor. Tenis terimleri arasında bilinmesi gereken bir diğer ifade de “Love Game” tabiri. Love Game, oyunculardan birinin hiç sayı alamadan kaybettiği oyunları ifade ediyor. Bu tabir, sayı kazanamayan oyuncunun prestijini korumak amacıyla kullanılıyor. Servis kullanan oyuncunun attığı servisi rakibin karşılayamamasından dolayı kazandığı sayıya “ace”, raket tutuşuna göre elin arkasıyla yapılan vuruşa “backhand”, rakip sahanın file ile yarım kort arasına düşen ve düştükten sonra az seken eğimli vuruşa ise “drop shot” deniyor.

Siz de bir tenis izleyicisi olarak tenis bilginizi ve tutkunuzu keyfine çevirmek isterseniz, Bilyoner üzerinden canlı tenis izleyebilir ve tenis canlı skorlarını takip ederek heyecanını yaşayabilirsiniz.

Cüneyt Emre Topal

Sakarya Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Öğrencisi ve 365 Spor Genel Yayın Yönetmeni. Türkiye ve Dünya'daki spor gelişmelerini takip ederek, okuyucularına en iyi şekilde sunuyor. e-Spor'a ve Teknolojiye düşkün.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu