Tako nedir, nasıl yapılır? Masterchef Taco tarifi, malzemeleri ve yapılışı

827

Taco, dünyanın her yerinde sevilen ve iştah kabartan yemeklerden biridir. Farklı ülkelerde damak tadına göre çeşitlenmiş ve servis şekli değişikliğe uğramıştır.

Gerçek Meksika taco’larının en güzel yanı ise onları kendi özelliklerine göre oluşturabilmen. Bu, taco yapımı için tam olarak ne istersen kullanabileceğin anlamına gelir. Taco’nu bol acılı mı yoksa hafif baharatlı mı yapacağın ise tamamen senin seçimin.

Taco Ne Demek?

Taco, Meksika’da ince ekmekle hazırlanan bir tür sandviç çeşididir. Aslında tüm taco hazırlama süreci lavaşla yapılan bir dürüme benzer. Ama taco ekmekleri daha miniktir. Taco içerisinde sayısız çeşitlilikte malzeme bir araya gelebilir. Meksika usulü taco tarifi etli, deniz ürünleri içeren ya da tavuklu olabilir. İçerisinde fasulye, peynir ve yumurta gibi geleneksel malzemelerin yanı sıra salsa, kişniş, soğan, marul ve domates gibi garnitürler bulunur. Kıvam vermesi için taco tarifi avocado ile zenginleştirilip, mısır unuyla yapılan özel tortilla ekmeğiyle buluşarak hazırlanır.

Meksika Usulü Taco Nasıl Yapılır?

Amerikan usulü taco yapımı ile Meksika usulü taco tarifi arasındaki temel farklardan biri Amerikan stilinde tortilla ekmeklerinde mısır yerine buğday unu kullanılmasıdır. Aslında Meksika taco’sunda kullanılan hemen hemen her bileşen yaygın olarak hazırlanan Amerikan taco’larından çok farklıdır.

İşte bu büyük farklılıkları gösteren birkaç örnek:

Meksika usulü taco yumuşaktır.

Ekmeği her zaman mısırdan yapılır. Bunlar marketlerden alınan kuru, soğuk, sert taco’lardan değildir. Bunun yerine tazecik, nemli, dumanı üzerinde tüten sıcacık ekmeklerdir. Ağızda erirler.

Meksika usulü taco tarifi içerisinde asla rendelenmiş peynir, domates veya marul bulunmaz. Meksika taco çeşitlerine lezzet katan şey soslardır. Enfes Meksika lezzetlerini yakalamanda Hellmann’s sosları pratik bir yardımcı olabilir. Genellikle et üzerinde, bazı durumlarda ise yeşilliklerin yanında ve domates salatası ile servis edilebilirler.

Gerçek Meksika taco’ları çok fazla baharatlı olmaz ancak istersen içerisine bir miktar Hellmann’s Acı Sos ekleyerek hafif ağızları yakan bir çeşidini yapabilirsin.

Kafandaki erimiş peynirli taco görüntülerini unut. Çünkü Meksika’da, taco içerisinde peynir varsa farklı bir adla anılır. Tipik olarak Meksika taco’larında asla peynir olmaz. Bunun yerine ekşi kremayı Hellmann’s Mayonez’le karıştırarak elde ettiğin özel sosu kullanabilirsin.

Meksika’da taco üzerinde bolca sos kullanılır. Bu lezzetleri yakalamak için Hellmann’s Mayonez, Hellmann’s Hot BBQ ve Hellmann’s Acı Sos ve bu sosların karışımlarını hazırlayabilirsin. En yaygın sosların içerisinde çok ince doğranmış beyaz soğan ve kişniş olur. Bazı durumlarda sosların yanında ızgarada pişirilmiş soğan ve biber sunulabilir.

kartal medyum

Bir Cevap Yazın