Aktüel

James Bond karakterini canlandıran Sean Connery hayatını kaybetti

Google News Abonemiz Olun, Size Özel Haberleri Kaçırmayın!

James Bond karakterini canlandıran Sean Connery 90 yaşında hayatını kaybetti. Edinburgh doğumlu İskoç oyuncu olan Connery, James Bond filminde başrol olarak 007 karakterini canlandıran oyuncu olarak biliniyordu.

Sean Connery kimdir, kaç yaşında, oynadığı filmler!

(Yabancı kaynak) Thomas Sean Connery, 1930’da İskoçya’nın Edinburgh kentinde Joseph ve Euphamia Connery’nin oğlu olarak dünyaya geldi. Üç kardeşin en büyüğü olan Sean, aile üyelerinin erkekleri yetiştirmek için günün her saati çalıştığı rıhtımda yaşayan işçi sınıfı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Sean bir devlet okulunda eğitim gördü, ancak genç yaşta okulu bıraktı.

Okul dışındaki ilk işi sütçülüktü, daha sonra 16 yaşında, akranlarının çoğu gibi Donanmaya kaydoldu. Üç yılını, yüksek düzeyde zindelikte tutulduğu silahlı kuvvetlerde geçirdi. Kuvvetlerde geçirdiği üçüncü yılının sonunda, hizmetlerden salıverildi ve duvar örme, kamyon şoförü ve hatta bir cenazeci için tabut itici olarak dahil olmak üzere çeşitli emek temelli kariyer yollarında elini denemek için doğduğu şehre döndü.

Bu emekçi rollerdeki çalışmaları, Connery’yi etkileyici bir fiziğe bıraktı. Bu ve belki de bir tesadüf darbesi, onu 1950 Bay Evren yarışmasına girmesine götürdü. Etkinlikte Connery, çeşitli profesyonel erkek modelleri geride bırakarak üçüncü oldu.

Bir şöhret kıvılcımı ve başka bir yerde çok az bir kariyer ile, modelleme yolu Connery için başarılı oldu. Bay Universe yarışmacısı Johnny Isaacs’in tavsiyesi üzerine bir seçmeye katıldıktan sonra Rogers ve Hammerstein’ın “South Pacific” filminin turne kadrosunda bir yer kazandı. Kalkınan model ve aktör, 1956’da televizyona çıkmadan önce sahnede birkaç yıl geçirdi.

Connery bir oyuncu olarak önünü açarken bile, peşine düşebileceği başka bir seçenek buldu. Keskin bir futbolcu olarak, Connery’ye East Fife futbol kulübüne bir deneme teklif edildi, ancak kariyerinin çok kısa ömürlü olabileceğinden korkarak reddetti.

1958’de, çeşitli bölümler ve koro rollerinden sonra, Connery, Oscar adayı Amerikalı aktris Lana Turner ile birlikte oynadığı “Another Time, Another Place” adlı uzun metrajlı filmde başrolü kaptı. Lewis Allen’ın yönettiği drama, gazeteciler arasındaki karşılıksız aşk ilişkisini konu alıyor.

Connery, 1962’de James Bond’un büyük rolünü üstlenmeden hemen önce, Amerikan sinemasında zaten yükselen bir yıldız olan Avustralyalı bir aktris olan ilk karısı Diane Cilento ile evlendi. Ertesi yıl, Cilento, kendi başına bir oyuncu olarak ün kazanan oğulları Jason Connery’yi doğurdu.

Aynı yıl Sean Connery, Ian Fleming’in edebi eserlerini dönüştürmeye çalışan hevesli film yapımcıları Albert “Cubby” Brokoli ve Harry Saltzman ile görüştü. büyük ekran aksiyon maceralarına. Carry Grant ve David Niven gibi pek çok ünlü yıldız Gizli Ajan 007 rolü için düşünülürken, Connery, James Bond karakterini ödünç verecek sağlam bir görünüme ve doğal olarak kendine güvenen bir tavra sahipti.

Sean Connery , 1969’da ” You Only Live Twice ” prodüksiyonu için Japonya’da beşinci 007 macerasından sonra ayağa kalkacağını basına duyurdu; dizinin fazla formülsel olduğunu hissettiğini ve Bond olarak hızlı bir şekilde tip kadroya dönüştüğünü hissettiğini belirtti.

007’nin mantelinden ve sözleşmelerinden kurtulmuş olan Connery, Jack Kehoe rolünde “The Molly Maguires” adlı dönem parçası rolünü oynadı. 1876’da ve Pennsylvania’daki kömür madenlerinde geçen Connery’nin Bond’dan ilk ayrılışı, daha sonra zengin tarihi nedeniyle takip eden bir kült arasında popüler olmasına rağmen gişede bombalandı.

Daha hafif bir not olarak, Connery, Michael Palin’in karakterini “Sean Connery (veya biri veya eşit, ancak daha ucuz, boy)” olarak yazdığı sürekli bir şakadan sonra Python benzeri yapım “Timebandits” te yer almayı kabul etti . 1973’te Connery ve eşi Dianne acı verici ve halka açık bir boşanma yaşadı. İki yıl sonra, Connery şu anki karısı sanatçı Micheline Roquebrune ile evlendi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu