Payitaht Abdülhamit filmindeki Mehmet Selim Efendi kimdir? Abdülhamit Han’ın oğlu Şehzade Mehmet Selim Efendi, ne zaman doğdu ne zaman vefat etti?

Selim Efendi 34. Osmanlı padişahı II. Abdülhamid’in en büyük oğluydu. Mehmed Selim Efendi 11 Ocak 1870 tarihinde babası tahta çıkmadan önce Beşiktaş’ta doğdu.Annesi Sultan’ın eşlerinden Bedrifelek baş kadınefendidir.

Altı kere evlenen Şehzade Mehmet Selim Efendi, ilk eşi ile 1886 yılında evlenmiştir. İlk eşinin ismi Deryal Hanımefendi’dir. 1887 yılında Emine Nemika Esin dünyaya gelmiştir. 1905 yılında evlendiği Nilüfer Eflakyer Hanımefendi’den tek oğlu Mehmet Abdülkerim Efendi dünyaya gelmiştir. 1910 yılında yaptığı evliliği ise Pervin Dürrü Yekta Hanımefendi iledir.

Şehzade Mehmet Selim Efendi özel olarak eğitilmiştir. İlerleyen yıllarında Osmanlı Devleti ordusuna kaptan olarak atanmıştır. 1922 yılında saltanat kaldırıldıktan sonra Beyrut’a yerleşen Şehzade Mehmet Selim Efendi 4 Mayıs 1937 tarihinde ölmüştür. Mezarı Suriye Şam’dadır.

Payitaht Abdülhamid dizisinin 23 Mart Cuma günü yayınlanacak olan 43. bölümünde Sultan Abdülhamid Han’ın oğlu Şehzade Mehmet Selim ile tanışacağız. Şehzade Mehmet Selim Efendi rolünde ise İlker Kızmaz’ı göreceğiz.

Uzun süre saltanat ailesinden uzakta yurt dışında yaşayan Şehzade Mehmet Selim, eşi Handan ile birlikte Payitaht’a geri dönecektir. Babası Abdülhamid ile en iyi anlaşan şehzadelerden biri olan Şehzade Mehmet Selim, kısa sürede saltanatın dengelerini değiştirecektir.

İlker Kızmaz kimdir?

9 Eylül 1975’te doğan oyuncu İzmirlidir. Oyunculuk kariyerine İzmir’de bulunan özel tiyatrolarda rol alarak başlamıştır. 2004’te İstanbul’a gelir ve Ekol Drama Sanatevi’nde oyunculuk eğitimi alır.

2009’da Levent Semerci tarafından çekilen Nefes: Vatan Sağolsun filminde rol almıştır. 2014 senesinde yayına giren Yedi Güzel Adamdizisinde Kenan Hoca karakterini canlandırmıştır. Aynı sene Aslı Türkel ile evlenmiştir.

Bir Cevap Yazın