Arşiv

ÖSYM Duyuru Sayfasından Ortaöğretim Notu Onaylama Nedir? Doğru mu?

Google News Abonemiz Olun, Size Özel Haberleri Kaçırmayın!

Sosyal medyada platformlarında Facebook, Instagram gibi medya araçlarında sıkça paylaşılarak yayılan yeni üniversite sınavı YKS öncesi bir mesaj yayınlandı.

Üniversite adayları hafta sonu yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) için son hazırlıklarını tamamlamaya çalışırken, sosyal medyada yayılan diploma notları ve diğer eğitim bilgilerinin, ÖSYM sistemi üzerinden aday tarafından onaylanması gerektiğiyle ilgili haberler adayların kafasını karıştırdı. Adaylar bir yandan da bu işlemleri tamamlama telaşına düştü. ÖSYM’den yapılan açıklamada, sınav öncesi adayların herhangi bir işlem yapmasına gerek olmadığı vurgulanarak, bu bilgilerin 2-9 Temmuz arasında onaylanabileceği belirtildi.

İşte ÖSYM’nin açıklaması:

Konuyla ilgili 2018-YKS Kılavuzu’nda yer alan bilgiler ise şöyle:
“2018-YKS’ye başvuran adayların YKS değerlendirme ve yerleştirme işlemlerinde kullanılmasını istedikleri eğitim bilgilerini ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi’nde (AİS) kontrol etmeleri ve bu eğitim bilgilerini seçerek onaylamaları gerekiyor. Eğitim bilgilerinde eksiklik veya hata olduğunu düşünenler, mezun oldukları/olacakları ortaöğretim kurumlarıyla görüşerek bunları e-Okul üzerinden düzelttirmeli ve sonrasında https://ais.osym.gov.tr adresinden düzelttirdikleri eğitim bilgilerini seçerek onaylamalılar. Eğitim bilgisi e-Okul’a eklenemeyecek durumda olan adayların ise bunu Kamu Kurumları İşletim Sistemi (KKİS) üzerinden okullarına işlettirmeleri, ardından da https://ais.osym.gov.tr adresinden bu bilgileri seçerek onaylamaları lazım.

İŞLEM YAPILMAZSA SON BİLGİLER DİKKATE ALINACAK
Adayların bireysel olarak veya ortaöğretim kurumlarının doğrudan ÖSYM’ye yapacakları değişiklik/düzeltme talepleri için Merkezimizce yapılacak işlem bulunmuyor. 2018-YKS’ye başvuran tüm adayların eğitim bilgisi seçme işlemini gerçekleştirmesi gerekiyor. Bu seçme ve onay işlemi yapılmazsa, adayın aktif olan tek bir eğitim bilgisi varsa, bu kullanılacak. Bu tarihte adayın birden fazla eğitim bilgisi varsa ve başvuruda seçtiği eğitim bilgisi, bu bilgiler arasındaysa, adayın bu eğitim bilgisi kullanılacak. Onay işlemi yapmayan adaylar için başvuruda kullanılan eğitim bilgisinin son eğitim bilgileri arasında olup olmadığının anlaşılmasında; okul türü, alan ve dal bilgileri dikkate alınacak. Adayın başvuruda kullandığı eğitim bilgisi, bu tarihte aktif eğitim bilgileri arasında yoksa en son mezun olduğu eğitim bilgisi kullanılacak.”

Bazı kişilere SMS üzerinden gelen bu mesaj çoğu veliyi ve sınava girecek kişileri tedirginliğe sevk etti.

Söz konusu mesajda:

“ÜNİVERSİTE SINAVINA GİREN ÇOCUĞU , TANIDIĞI, YEĞENİ , KOMŞUSU, HER KİM VARSA SÖYLEYİN ,ÖSYM nın DUYURU SAYFASINDAN ORTA ÖĞRETİM NOTUNU ONAYLAMASI GEREKMEKTEDİR.YOKSA PUANLAMA YA EKLENMEYECEKTİR.. EMEKLERİ KAYBOLMASIN…”

Böyle bir mesaj çoğu sosyal medya hesabından paylaşılmakta, bu mesajla ilgili ÖSYM’nin bir duyurusu yoktur. Ortaöğretim başarı puanı okuldan mezun olduktan ve sınava girdikten sonra puanın hesaplanmasıyla ekleniyor.

www.osym.gov.tr

ais.osym.gov.tr
Adresi üzerinden kontrol ettiğinizde böyle bir şey olmadığını göreceksiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu