Dünya üzerinde ırkçılık ve ayrımcılık ile mücadele eden Müslüman spor adamı Muhammed Ali, vefatının 4. yılında rahmetle anılıyor.

Spor camiasının idolü olan ve sözleriyle bir çok kişiye ilham kaynağı olan Boksör Ali, mücadelesiyle tanınan özel sporculardan biri olmuştur. Muhammed Ali Kimdir? Muhammed Ali’nin hayatı ve hayatında verdiği mücadeleler haberimizde!

Muhammed Ali Kimdir? Hayatı ve Boks Kariyeri

Amerika Birleşik Devletleri’nde siyahi bir ailenin çocuğu olarak 17 Ocak 1942 tarihinde dünyaya gelen Muhammed Ali, İslam dinini 22 yaşında seçmiştir. İslam’dan önceki adı ise Cassius Marcellus Clay Jr. idi.

Boks kariyeri ‘çalınan bisikletiyle’ başladı

Muhammed Ali’nin boksla tanışması, bisikletinin çalınmasıyla başladı. Bisikletinin çalınmasının ardından karakola başvuran Ali, çok sinirliydi. Sinirini çıkarması için boks yapılması tavsiyesinde bulunuldu. Boks kariyeri böylelikle başlamış oldu.

Amatör olarak çıktığı 100 maçtan 95’ini kazanan Muhammed Ali, bir çok bölgesel turnuvada gösterdiği başarılarla öne çıktı. Yerel turnuvalarda da çıktığı maçlarda bir çok Altın Eldiven kazandı. 4 yıllık süreçte ise onu boks antrenörü Chuck Bodak’tı.

Asıl çıkışını 1960 yılında Roma Olimpiyatlarında yapan Ali, hafif ağır siklet boks şampiyonu olarak kabul edildi. Bu olimpiyatlarda ise altın madalya kazandı.

İlk ırkçı saldırıya ‘restoran’da uğradı

İlk ırkçı ve ayrımcı saldırıya uğradığı olay ise bir restorana ten rengi için alınmamasıydı. Buna kızan Ali, kazandığı altın madalyayı ise bir nehre fırlattı ancak emekli olduktan sonra 1996 yılında bu madalyayı tekrar kazandı.

İlk profesyonel maçına 29 Ekim 1960 tarihinde çıkan Muhammed Ali, Tunney Hunsaker’ı yendi. Willi Besmanoff, Tony Esperti, Donnie Fleeman, Henry Cooper, Alonzo Johnson, Jim Robinson, Doug Jones, George Logan, Lamar Clark gibi tarihinin önemli boksörlerini de yendi.

Hızlı yükseldi

Profesyonel boks hayatına geçmesinin ardından ringde çıktığı 19 maçın 15’ini nakavt ederek kazanan Muhammed Ali, ilk üç yılında bu şekilde yükselerek boks dünyasının büyük ilgisini çekti.

Rakiplerini etki altına alıyordu

Muhammed Ali, maçlarda farklı diyaloglar kurarak rakibini psikolojik açıdan etkileyen bir yapıya sahipti. Zamanının ağır sıklet boks şampiyonu olan ve tüm maçlarda favori gösterilen Sonny Liston ile 25 Şubat 1964’te Miami’de bir ünvan maçı yaptı.

Müsabaka öncesinde “Kelebek gibi uçarım, arı gibi sokarım” ifadesini kullanan Muhammed Ali, kazanmasına kesin gözüyle bakılan ABD’li Sonny Liston’ın 7. rauntta aldığı yaraların ardından ringe çıkamaması üzerine galip ilan edilen Muhammed Ali, böylece ilk altın kemerini 22 yaşında kazandı.

Rövanşı 2 dakika sürdü

Daha önce devirdiği Sonny Liston ile 1965’in Mayıs ayında rövanş maçına çıkan Muhammed Ali, ilk rauntta sadece 2 dakikalık bir sürede rakibini yine devirdi. Muhammed Ali öyle bir yumruk atmıştı ki, kimse görememiş ve rakibini bir anda yere sermişti. Daha sonra basına çıkan haberlerde Ali’nin o yumruğu “hayalet yumruk” olarak adlandırıldı.

Muhammed Ali, amatör 167 maçın 161’i kazandı, bu alanda rekor kırdı. Profesyonel dönemde ise 61 maçta 5 kez yenildi. Olimpiyat ve dünya şampiyonu oldu.

22 yaşında Müslüman oldu

Sonny Liston’u yendikten sonra Altın madalya kazanan Ali, 1964’te 22 yaşında Müslüman oldu. Ali’nin İslam diniyle ilgisi, aynı yıl Wallace Fard Muhammad tarafından Amerika’da kurulan “İslam Milleti” adlı harekete katılmasıyla başladı.

Ünlü boksöre eski adını içeren “Cassius X” adı verilmişti. İslamiyet’i seçtikten sonra isminin Muhammed Ali olduğunu ve Müslüman olduğunu duyurdu. Ali, Malcom X ile iyi ilişkiler içindeydi. Bu anlamda onunla birlikte İslamiyet’in doğru tanınması ve yaygınlaşması amacıyla çeşitli faaliyetlerde bulundu.

Vietnam Savaşıyla ilgili sözü büyük yankı uyandırdı

Boksör Muhammed Ali, ABD hükümeti tarafından 1966’da acil koduyla Vietnam Savaşı’na çağırıldı. Hatta Ali’nin, “Vietnamlılar bana hiçbir kötülük yapmadılar ki onlarla savaşayım.” dediği akıllara kazınan sözüyle Vietnam Savaşına gitmeyi reddetti. Bunun yüzünden ise 5 yıl hapis cezası ve 10 bin dolar ise para cezası aldı. Bunun üzerine dava açan Ali, davayı kazandı. Ancak yıl 1971 olmuştu. Bu süreçte maddi ve manevi olarak çok yıprandı.

İki kere Hac ibadetini icra etti

Ünlü boksör Muhammed Ali, 1972’de ve 1988 yılında iki kez Hacca giderek İslami vecibelerini de yerine getirdi.

Profesyonel kulvarda kazanmadığı ilk maç

1971’de Joe Frazier ile yaptığı ve “asrın maçı” olarak nitelendirilen karşılaşmada, ilk kez profesyonel kulvarda bir maçı kazanamadı. Ali, yıl içinde Joe Fraizer ile tekrar karşılaştı. Bu sefer yenerek dünya ağır sıklet boks şampiyonu unvanını tekrar kazandı.

Dünya şampiyonluğunu 3 kez elde eden ilk boksör

Muhammed Ali, 1977 yılında Leon Spinks yaptığı maçta yenildi. Bir senenin ardından ise rakibini yenerek dünya şampiyonluğunu 3 kez elde eden ilk boksör oldu ve böylelikle tarihe geçti.

Efsane boksör 1978 yılında boksörlüğü bıraktı.

Farklı zamanlarda dört kez evlenen Muhammed Ali’nin 9 çocuğu olmuştur.

Parkinson hastalığı olan ve bununla uzun süre mücadele eden Muhammed Ali, solunum yolunda çıkan bir rahatsızlık nedeniyle 3 Haziran 2016’da ve 74 yaşında hayatını kaybetti.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments