Bir dönem reytinglerde tavan yapan Diriliş Ertuğrul dizisinin devam olan Kuruluş Osman’da Ertuğrul Gazi’nin gelmesi bekleniyor.

Engin Altan Düzyatan’ın ise dizide oynamak istemediği, daha önce girdiği imaja tekrar girmek yerine daha farklı projelerde yer almak istediğini açıklamasının ardından, filme gelmesi beklenen Ertuğrul Gazi karakterini Ediz Hun canlandıracak.

ATV’nin rekortmen dizisi ve sezon finali yapan Diriliş Ertuğrul’un  devam niteliğinde yayınlanan Kuruluş Osman’da Osmanlı Devletini kuran Osman Gazi’nin hayatı canlandırılıyor. Osman Gazi’nin babası Ertuğrul Gazi’nin de filme dahil olması bekleniyordu.

Osman Bey’in amcası, Ertuğrul Gazi’nin kardeşi Dündar Bey, Osman Bey’e ve ağabeyi Gündüz Bey’e karşı tavır almış, daha sonra Dündar Bey’in oğlunu öldüren Alişar Bey ile birlik olmuştu. Bundan haberi olmayan Dündar Bey, kızını da Türk beylerinin sancağı olarak görevlendirilen Alişar ile evlendirmişti. Alişar ve Dündar; Osman ve Gündüz Bey’e karşı birbirilerine tuzak kurmuşlardı. Ancak, Osman Bey ve alpleri Alişar’ın ve Dündar’ın oyununu bozarak onları ele geçirmişti. Osman Bey’in tertibi ile Alişar’ı konuşturan ve yaptıklarını itiraf ettirmesiyle birlikte gerçekleri öğrenen Dündar Bey, Osman Bey’e karşı mahcup olmuştu. Kayı obasında Alişar’ı idam eden Osman, amcası Dündar’ın hesabını da babası Ertuğrul Gazi’nin soracağını söylemişti.

Ertuğrul Gazi geliyor! Ediz Hun Ertuğrul Gazi’yi mi canladıracak?

Kuruluş Osman’da Osman’ın da büyümesiyle bir hayli yaşlanan Ertuğrul Bey, Konya’da tedavi görüyordu. Bu yüzden filmde sadece ismi geçerken, kendisi hiç gösterilmedi. Ertuğrul Gazi ise Konya’dan dönecek. Ertuğrul Gazi’yi ise Oyuncu Ediz Hun canlandıracak.

Kuruluş Osman’da Ertuğrul Gazi’nin yaşlılığını Ediz Hun canlandıracak.

Ediz Hun Kimdir?  

Ediz Hun, ünlü Türk sinema oyuncusudur ve milletvekiliği görevi de yapmıştır. Avusturya Lisesi’ni bitirdikten sonra Norveç’te Oslo ve Trondheim Üniversitelerinde biyoloji ve çevre bilimleri fakültesinden mezun oldu.

Avusturya Lisesi’ni bitirdikten sonra Norveç’te Oslo ve Trondheim Üniversitelerinde biyoloji ve çevre bilimleri fakültesinden mezun oldu. 1991-1993 yılları arasında Çevre Bakanlığı Müşaviri ve İstanbul Çevre İl Müdürlüğü, 1999-2002 yılları arasında ANAP milletvekilliği yapmıştır.

Marmara Üniversitesi’nden sonra Okan Üniversitesinde öğretim üyeliği yapmaktadır.Sinema hayatı, 1963 yılında Ses dergisinin açtığı yarışmayla başladı ve Genç Kızlar adlı filmle sinemaya girdi.1970’li yılların ortalarından itibaren başlayan seks filmleri furyasında yer almayarak sinemayı bıraktı.

1973 yılında Berna Hun ile evlenen Ediz Hun’un bu evlilikten Bengü (d.1974) ve Burak (d.1981) adlarında iki çocuğu oldu.18 Nisan 1999 Genel Seçimlerinde Anavatan Partisi’nden İstanbul milletvekili seçildi. Türk sinemasının ve Yeşilçam’ın unutulmaz aktörlerindendir.

Bir Cevap Yazın