Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, HES kodu ile seyahat yapılabileceğini açıkladı.

Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Hayat Eve Sığar uygulamasına yeni fonskiyonlar eklendiğini ifade etti. Koca, HES (Hayat Eve Sığar’ın kısaltması) koduyla seyahat yapılabileceğini açıkladı.

Hayat Eve Sığar uygulamasıyla birlikte gelecek HES Kodunun iç seyahat yani şehirlerarası yolculuklarda kullanılacak bir kod olduğunu açıkladı. İç hat uçuşları da HES Kodunun kontrolü karşılığında sağlanacak.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada seyahatlerin bundan itibaren HES kodu ile olacağını söyledi ve uygulamaya kazandırılacak yeni bir fonksiyon ile HES Kodu alınabileceğini ve ayrıca bunun SMS yöntemiyle de oluşturulabileceğini duyurdu. Koca, bu kodun TC Kimlik Numarası gibi sabit karakterlere sahip olmayacağını sürekli değişebilen bir kod olduğunu da vurguladı.

HES KODU NASIL ALINIR? SEYAHAT İÇİN HES KODU NEDİR? HES KODU BAŞVURU

Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden elde edilebilecek kodun bilet üzerine eklenmesi zorunlu hale geldiği biliniyordu. HES kodu sorgulaması da kimlik bilgisi girilerek tamamlanacak.

HES KODU ALMAK

Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden HES Kodu İşlemleri bölümüne girilir. HES Kodu Oluştur butonuna tıklanır. Kod Kullanım süresi seçilir ve kod oluşturulur.

SMS Yöntemiyle Nasıl Alınır?

HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla TC Kimlik Numarası, TC Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazılır ve 2023’e SMS olarak atılır.

Seyahat firması Hayat Eve Sığar (HES) kodu il sağlık durumunu sorguladıktan sonra risk varsa seyahatı onaylamayacak. Herhangi bir risk taşımayan ancak sonradan risk durumu oluşan kişiler olursa, temas mesafesinde kabul edilen kişilerle iletişime geçilecek. Ardından sağlık ve rehberlik hizmeti sağlancak.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments