Arşiv

Fadime Suna’nın öğretmenine minnet borcu

Google News Abonemiz Olun, Size Özel Haberleri Kaçırmayın!

Çin’in Shenzen kentinde düzenlenen 26. Üniversiteler Yaz Oyunları’nda bayanlar 10 bin metrede birinci olan Eskişehirli Milli Atlet Fadime Suna, basketbolla başladığı spor hayatında kendini atletizme yönlendiren ilkokul öğretmenine minnet borcunu her defasında dile getiriyor.

Beşiktaş Atletizm Takımı sporcusu Fadime Suna (25), 26. Üniversiteler Yaz Oyunları’nda bayanlar 10 bin metre finalinde 33.11.92’lik derecesiyle Türkiye’ye altın madalya kazandıran ilk sporcu unvanını da elinde bulunduruyor.

Milli atlet Suna, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 14 yıldır atletizmin içinde olduğunu, son 4 yılda büyük başarılara imza attığını kaydetti.

İlkokul 4. sınıfta spor hayatına basketbol ile başladığını anlatan Suna, şöyle konuştu:

”Basketbol topuyla alakam olmadığını gören ilkokul öğretmenim Osman Canbaz, beni atletizme yönlendirdi. O yıl Eskişehir’de düzenlenen okullararası atletizm müsabakalarında basketbol ayakkabısı ve formasıyla birinci oldum. Daha sonraki yıl Ankara’ya gittim. Burada da Türkiye birincisi oldum. Böylelikle atletizme başladım. Öğretmenim Osman Canbaz’a çok şey borçluyum. Beni o yönlendirmeseydi her şey çok farklı olacaktı. Yaklaşık 4 yıldır çalışmalarım yoğun şekilde devam ediyor.”

-”DÜNYA ŞAMPİYONU OLARAK ZİRVE YAPTIM”-

Kariyerini Çin’in Shenzen kentinde düzenlenen 26. Universiteler Yaz Oyunları’nda kazandığı altın madalya ile taçlandırdığını ifade eden Suna, ”Bu yıl dünya şampiyonu olarak zirve yaptım. Asıl hedefim 5 bin metrede yarışmaktı. Ancak, iki gün kala 10 bin metrede yarışmaya karar verdik. Hatta son gün kayıt yaptırmaya gittik. Son gün olduğu için ‘Belki kayıt yaptıramayız’ düşüncesindeydik. Ancak, şansımız yolunda gitti ve kaydım kabul edildi. Bayanlar 10 bin metrede yarıştım ve birinci oldum” dedi.

-”2 MADALYA İLE DÖNMEK İSTERDİM”-

Suna, bayanlar 10 bin metre yarışlarında altın madalya kazandıktan sonra 5 bin metrede ter döktüğünü ifade ederek, şöyle konuştu:

”10 bin metre yarışından sonra aşırı derecede mineral kaybım oldu. 5 bin metrede de madalya için yarıştım. Bu yarışta da madalya alabilirdim, ancak yarış içinde rahatsızlandım. Yarışı son 200 metrede bırakmak zorunda kaldım. Oyunlardan 2 madalya ile dönmek isterdim ama olmadı. Hedefim gelecek yıl İstanbul’da düzenlenecek 15. Dünya Salon Atletizm Şampiyonası’na katılıp derece elde etmek.”

Cüneyt Emre Topal

Sakarya Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Öğrencisi ve 365 Spor Genel Yayın Yönetmeni. Türkiye ve Dünya'daki spor gelişmelerini takip ederek, okuyucularına en iyi şekilde sunuyor. e-Spor'a ve Teknolojiye düşkün.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu