Arşiv

Çiğdem Özyaman ve Nihan Kantarcı’dan bir ilk

Google News Abonemiz Olun, Size Özel Haberleri Kaçırmayın!

Milli atıcılar Çiğdem Özyaman ve Nihan Kantarcı 2012 yılında Londra’da yapılacak olimpiyat olimpiyatlara katılma hakkını elde ederek, bayanlarda bir ilki gerçekleştirdiler.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Avustralya’nın Sidney kentinde yapılan Dünya Kupası’nda, Nihan Kantarcı trap dalında, 43 sporcu arasında 6. sırayı aldı. Final yarışmalarında da 68 puan toplayan Kantarcı Londra Olimpiyatları vizesini almayı başardı. Daha önce Şili’de yapılan Dünya Kupası yarışlarında kotayı kıl payı kaçıran milli atıcı, Avustralya’daki yarışmalarda bu defa hedefleri vurarak ismini Londra Olimpiyatları’na yazdırmayı başardı.

Öte yandan Sırbistan’da 31 Temmuz-14 Ağustos 2011 tarihleri arasında yapılan Avrupa Şampiyonası’nda, bayanlar skeet atışlarında da Çiğdem Özyaman 75’te 73 atarak finale kaldı. Özyaman, finallerde de 25’te 23 atarak bütün rakiplerini geçmeyi başardı ve Avrupa şampiyonu oldu. Çiğdem Özyaman, bu başarısıyla 2012 Londra Olimpiyat kotasını da kazanmış oldu. Milli Atıcılar Özyaman ve Katarcı aldıkları bu başarı ile bir ilki gerçekleştirmiş oldular.

Avrupa şampiyonu Çiğdem Özyaman AA muhabirine yaptığı açıklamada, atıcılığa babası sayesinde başladığını ifade ederek, ”Bolu’da 2000 yılında Avcıbaşı yarışması vardı. Bayanlarda kimler katılır diye sorulduğunda babam da beni önermiş. Benimle birlikte atış yapan diğer arkadaşlarının çocuklarını önermiş. Ben bu spora başlarken kalabalık bir ekiple başlamıştım. Üç bayan ve genç erkek atıcılarımız vardı. 14 yaşında girdiğim yarışmada birinci oldum. Yarışmadaki başarımı gören hakemler skeet dalında çok bayan sporcu eksikleri olduğunu belirterek, bana ‘sen yaparmısın?’ dediler. Bu şekilde spor hayatım başladı. Bu sporu 12 yıldır severek yapıyorum” dedi.

-”2011 YILINDA 5 YARIŞMAYA KATILDI”-

2011 yılında 5 yarışmaya katıldığını kaydeden Çiğdem Özyaman, ”İlk başta Şili’ye gittik. Şili’de 75’de 68 tane plaket vurdum. Daha sonra Avustralya’ya gittim ve orada bir sağlık problemi yaşadım. Bu yüzden düşük skor yaptım. Ardından Çin’e gittim. Çin’de 75’te 70 atarak baraj atışlarına katıldım. Fakat barajda olimpiyat kotasını kaçırdım. Daha sonra Slovenya’nın Malibor kentindeki yarışmalara gittim. Orada da olimpiyat kotasını bir puanla kaçırdım. En son olarak 31 Temmuz-14 Ağustos 2011 tarihleri arasında Sırbistan’da yapılan Avrupa Atıcılık Şampiyonası’na katıldım. Burada ilk altıya birinci olarak başladım. 75 atışta 73 vuruş yaptım. Ardından finalde 25 atış yapıldı ve 25’te 23 atarak birinci oldum. Altın madalyayı kazandım ve Avrupa şampiyonu oldum” diye konuştu.

Özyaman, hedefinin ilk başta olimpiyat kotası almak olduğunu ifade ederek, ”Hedefim, 2012 Londra Olimpiyatlarına katılmaktı ve bunu başardım. Bundan sonraki hedefim ise olimpiyatlara çok iyi hazırlanarak derece yapmak” dedi.

-”OLİMPİK POLİGONA İHTİYAÇ VAR”-

Olimpiyatlara hazırlanabilmek için olimpik bir poligona ihtiyaç olduğunu kaydeden Özyaman, çalıştığı poligonun yetersiz olduğunu kaydederek, Bolu’da olimpik bir saha yapılması için yetkililerden yardım istedi.
Özyaman, haftada 5 gün çalıştığını ve günde yaklaşık 4-5 saat antrenman yaptığını kaydetti.

-”ONLARCA MADALYA VE KUPASI VAR”-

12 yılda onlarca madalya, kupa ve ödül kazandığını anlatan Çiğdem Özyaman, ”Bunlar arasında 2004 yılında Avrupa Gençler Şampiyonası üçüncülüğü var. Balkan şampiyonluğum var. 2011 yılı ise benim için daha da değerli oldu. Bu yıl Avrupa şampiyonu oldum. Diğer aldığım madalyalar ve kupaları hatırlayamıyorum çünkü çok fazlalar ” dedi.

Özyaman, Spor Genel Müdürlüğü’ne teşekkür ederek, Genel Müdür Yunus Akgül’ün kendilerine yarışlara katılma imkanı sağladığını söyledi. Eskiden imkansızlıklardan dolayı yılda 3 müsabakaya gidebildiklerini, şimdi ise katıldıkları müsabaka sayısının arttığını belirtti.
Özyaman, başarıda ailesinin maddi ve manevi olarak çok desteğinin olduğunu ve annesinin kendisini hiç yalınız bırakmadığını kaydetti.

Çiğdem Özyaman’ın babası Salih Özyaman, böyle bir sporcunun arkasında durmanın kendisini onore ettiğini belirterek, ”Kızıma destek olmayı ve arkasında durmayı bir görev edindim. Kızımın bu kadar çalışmanın ardından böyle bir başarı elde etmesi beni çok mutlu ve huzurlu etti. Kızımın daha büyük başarılara imza atacağına inancım sonsuzdur” dedi.

Cüneyt Emre Topal

Sakarya Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Öğrencisi ve 365 Spor Genel Yayın Yönetmeni. Türkiye ve Dünya'daki spor gelişmelerini takip ederek, okuyucularına en iyi şekilde sunuyor. e-Spor'a ve Teknolojiye düşkün.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu