Diğer Sporlar

Birleşik Krallık’tan Rus motor atletlerine yasak

Google News Abonemiz Olun, Size Özel Haberleri Kaçırmayın!

Birleşik Krallık’ta, Formula 1 dahil tüm Rus ve Belaruslu motor sporları yarışmacılarına, yetkililerine, bayrak ve ulusal sembollerine yasak getirildi.
Birleşik Krallık Motor Sporları (Motorsport UK) Federasyonu tarafından yapılan açıklamada, “Rusya-Belarus lisanslı hiçbir kadronun Birleşik Krallık’daki motor sporları müsabakalarına katılması onaylanmayacak.” denildi.
Bu kararla, Formula 1 pilotu Rus Nikita Mazepin, Haas ekibinin bir modülü olmaya devam etse bile Britanya Grand Prix’sinde yarışamayacak. Haas ekibinin Birleşik Krallık’taki Formula 1 müsabakalarına katılmaya devam edebilmesi için Rus şoförüyle yollarını ayırması bekleniyor.
Açıklamada, “Hiçbir Rus-Belarus lisanslı yarışmacı ve yetkilinin Birleşik Krallık motor sporları aktifliklerine katılması onaylanmayacak.” bilgisi yer aldı.
Federasyon, “Yarışmalarda hiçbir Rus-Belarus ulusal sembolü, rengi, bayrağı (üniforma, ekipman ve otomobil üzerinde) sergilenmeyecek.” açıklamasını yaptı.
Birleşik Krallık Motor Sporları Federasyonu Lideri David Richards, “Tüm Motorsport UK topluluğu, Rusya ve Belarus’un Ukrayna’daki savaş aksiyonlarını kınıyor ve devam eden çatışmadan etkilenen herkese takviye veriyor.” değerlendirmesinde bulundu.
Richards, “Ukrayna’ya yapılan bu büsbütün haksız işgali durdurmak için sahip olabileceğimiz her türlü etkiyi ve gücü kullanmak bizim misyonumuzdur. Motor sporları topluluğunu ve dünyanın dört bir yanındaki meslektaşlarımızı Memleketler arası Olimpiyat Komitesi’nin tavsiyelerini tam olarak benimsemeye ve bu savaşı sona erdirmek için elimizden gelen her şeyi yapmaya teşvik edeceğiz.” tabirlerini kullandı.

Kaynak: beIN Sports

Cüneyt Emre Topal

Sakarya Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Öğrencisi ve 365 Spor Genel Yayın Yönetmeni. Türkiye ve Dünya'daki spor gelişmelerini takip ederek, okuyucularına en iyi şekilde sunuyor. e-Spor'a ve Teknolojiye düşkün.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu