Aktüel

B117 nedir? B117 virüsü nasıl bulaşır? B117 hangi ülkelerde görüldü? B117 virüsü semptomları nelerdir?

Google News Abonemiz Olun, Size Özel Haberleri Kaçırmayın!

B117 nedir? B117 virüsü nerelerde görüldü? B117 virüsü nasıl bulaşır? B117 ismi verilen koronavirüsün mutasyona uğramış hali nedir? B117 hakkında detaylar haberimizde!

B117 virüsü nedir? B117 nedir?

İngiltere’de görülen “koronavirüsün mutasyona uğramış hali” veya “koronavirüsün yeni bir türü” şeklindeki tanımlamalar ile ifade edilen ve kısa adı B117 olarak verilen mutasyona uğramış koronavirüs, Avrupa’da hayatı ortaya çıkışıyla birlikte felç etti. İngiltere haricinde bir kaç ülkede daha görülen bu B117 virüsü, Dünya’da da birçok Avrupa ülkesine olan uçuşların iptal edilmesine kadar vardı.

B117 virüsü nasıl bulaşıyor?

B117 virüsü hakkında henüz pek sağlıklı bir bilgi edinilemezken, virüsün koronavirüs ile benzer semptomlar gösterdiği söyleniyor. Ancak bu virüsün bulaşıcılık oranının yüzde 70’lere dayandığı ifade ediliyor. İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın yaptığı açıklamaya göre koronavirüsün mutasyona uğramış yeni bir halinin ortaya çıktığı belirtildi. Yani koronavirüse benzer semptomlar gösterip, göstermediği gün geçtikçe anlaşılacak.

B117 virüsü hangi ülkelerde görüldü?

Birleşik Krallık’ta görülen ve bulaşıcılık oranı yüzde 70’lere ulaşan B117 virüsü, açıklanan verilere göre üç ülkede daha baş gösterdi. B117 virüsü, Dünya Sağlık Örgütü’nün verdiği bilgilere göre Hollanda, Danimarka ve Avustralya’da görüldüğü duyuruldu.

B117 virüsü nerede ortaya çıktı?

Birçok aşı türünün onay aldığı ve toplu aşılama programlarının başlamasının beklendiği bu günlerde, mutasyon açıklaması dünya genelinde tedirginliğe neden oldu. DSÖ, bu verilerle birlikte ülkelere dikkatli olmaları çağrısında bulundu. Şu ana kadar Almanya, Hollanda, Avusturya, İtalya, Belçika, Suudi Arabistan ile birlikte ülkemiz Türkiye’de de İngiltere’ye hava yolu ile ulaşım yasaklandı.

B117 virüsü şimdilik Avrupa ülkelerinin bazılarında görüldü ve boyutu da bir hayli büyük olması bekleniyor. 2020’nin sonlarına doğru aşı çalışmalarıyla ilgili programlarda sona gelindiği haberlerinin ön plana çıktığı bu günlerde B117 virüsünün yayılması, hem İngiltere’de hem de Avrupa’da olmak üzere tüm Dünya’da da yeni bir tedirginliğe yol açtı. Koronavirüs’ün ortaya çıkmasından bu yana henüz bir yıl geçmişken yeni bir virüsün ortaya çıkması, tüm Dünya’yı etkisi altına almadan önlemlerini de beraberinde getirdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu