Diğer SporlarHentbol

Avrupa hentbolundan iptal kararı

Google News Abonemiz Olun, Size Özel Haberleri Kaçırmayın!
Avrupa Hentbol Federasyonu (EHF), Kovid-19 pandemisi nedeniyle video konferans görüşmesi yaparak uluslararası faaliyetlerle ilgili yeni kararlar aldı. Daha önce Haziran ayında yapılması planlanan ve kadın ile erkek milli takımlarımızın da oynayacağı uluslararası müsabakalar iptal edildi.
Son iki hafta boyunca yaşanan gelişmeler değerlendirilerek Uluslararası Hentbol Federasyonu (IHF) ve EHF’nin tüm paydaşları olan Uluslar Kurulu, Profesyonel Hentbol Kurulu, Kadın Hentbol Kurulu ve Erkekler ve Kadınlar Kulübü Kurulları gibi ilgili kurullarla prosedürler tartışılarak görüşmeler yapıldığı açıklandı.
Bu görüşmeler sonucunda da bazı kararlar alındığı duyuruldu.
EHF İcra Kurulunun aldığı kararlarla;
– 2021 Erkekler Dünya Hentbol Şampiyonası Play-off 1. ve 2. turları iptal edildi. Buna göre A Milli Erkek takımımızın 1. play-off turunda oynayacağı Rusya maçı iptal oldu. Erkekler EHF EURO 2020 final sıralamasına göre şu takımlar Mısır’daki Dünya Hentbol Şampiyonası’na katılmaya hak kazandı: Slovenya, Almanya, Portekiz, İsveç, Avusturya, Macaristan, Belarus, İzlanda, Çek Cumhuriyeti, Fransa.
– 2020 Kadınlar Avrupa Hentbol Şampiyonası Elemeleri iptal edildi. Buna göre eleme gruplarında en iyi durumdaki ülkeler şampiyonaya hak kazandı. Sadece 2 karşılaşma oynanan A Milli Kadın Hentbol Takımımızın yer aldığı 6. grupta Fransa ve Hırvatistan şampiyonaya gitmeye hak kazandı.
– Genç yaş kategorilerinde ise Temmuz ayında Letonya’da gerçekleştirilecek olan 20 Yaş Erkekler Avrupa Hentbol Şampiyonası II. Klasman müsabakaları ile Ağustos ayında Karadağ’da yapılacak olan 18 Yaş Erkekler Avrupa Hentbol Şampiyonası II. Klasman müsabakaları Ocak 2021 tarihine ertelendi. Bu iki şampiyona ile son karar Haziran ayında yapılacak EHF İcra Kurulu toplantısının ardından verilecek.
– 2021 Avrupa Plaj Hentbol Şampiyonası elemeleri iptal edildi  Bununla ilgili eleme sisteme ileri günlerde açıklanacak.
Ayrıca EHF Erkekler Şampiyonlar Ligi Dörtlü Finalleri 28-29 Aralık 2020 tarihlerinde yapılması açıklanırken, Kadınlar Şampiyonlar Ligi Dörtlü Finallerinin ise 5-6 Eylül 2020 tarihlerinde Budapeşte’de yapılması planlanmaktadır.
Erkekler ve Kadınlarda oynanacak olan EHF ve Challenge Kupası müsabakaları da iptal edildi.
IHF’DEN YENİ TAKVİM AÇIKLAMASI
Ayrıca Uluslararası hentbol Federasyonu (IHF), Tokyo’da düzenlenecek olan Olimpiyat Oyunları için eleme maçlarının yeni tarihlerini açıkladı. Buna göre;
Kadınlar Olimpiyat Elemeleri 19-21 Mart 2021, erkekler ise 12-14  Mart 2021 tarihlerinde yapılması kararlaştırıldı.
Romanya’nın ev sahipliğinde 1-13 Temmuz 2020 tarihinde yapılması planlanan U20 Kadınlar Dünya Şampiyonası 2-13 Aralık 2020 tarihlerine, Hırvatistan’ın ev sahipliğinde 18-30 Ağustos 2020 tarihinde yapılması planlanan U18 Kadınlar Dünya Şampiyonası ise 29 Eylül-11 Ekim 2020 tarihlerine ertelendi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu