Anderson Talisca, FB BJK derbisi öncesinde değerlendirmelerde bulundu

616

Eski Beşiktaşlı futbolcu Anderson Talisca, FB BJK derbisini Maçkolik’e özel değerlendirdi.

Beşiktaş’ta oynadığınız dönemde Fenerbahçe ile karşılaşmalarınız Galatasaray maçlarına göre daha ateşli geçiyordu. Bunun nedeni sizce neydi?

“Kesinlikle doğru. Fenerbahçe – Beşiktaş derbileri her zaman inanılmaz ateşli geçiyor. Türkiye’de bu anlamda en zorlu maçlardan olduğunu söyleyebiliriz. Konsantrasyonun en üst seviyede olması gerekiyor çünkü bu derbilerde oynamak yüksek seviyede kalite ve özveri gerektiriyor. Benim için de böylesine önemli bir derbide oynamış olmak büyük bir onur ve mutluluk.”

Portekiz’de de Benfica formasıyla Sporting ve Porto’ya karşı oynadınız. Fenerbahçe maçlarını bu anlamda nereye koyarsınız? Fenerbahçe’ye karşı oynamayı diğerlerinden ayıran şey neydi?

“Evet, Benfica’da oynarken Porto ve Sporting Lizbon’a karşı mücadele ettim. Derbi maçlarının atmosferi her zaman farklı olur ama Fenerbahçe – Beşiktaş derbilerinin yeri benim için ayrı. Bu derbiler çok baskılı ve gergin geçiyor. Duygu bakımından çok daha farklı ve Türkiye’deki derbiler Portekiz’e göre cidden çok daha yoğun bir atmosfere sahip.”

Aboubakar ile Beşiktaş’ta birlikte forma giymiştiniz ve onu yakından tanıyorsun. Sizce bu maçta Beşiktaş adına fark yaratan isim olur mu?

“Aboubakar büyük bir oyuncu ve müthiş karaktere sahip. İnanılmaz yetenekli bir futbolcu ve bu derbide kesinlikle fark yaratacaktır. Dediğim gibi; kalitesi ve yeteneği çok üst seviyede. Böyle zorlu maçlarda Beşiktaş’a çok önemli katkılar yapacağından eminim.”

Bu derbide Beşiktaş’ta kalede Utku Yuvakuran’ın olması bekleniyor. Beşiktaş forması giydiğiniz dönemde Utku da takımdaydı. Onu nasıl buluyorsunuz?

“Utku’yu tanıyorum. O dönem genç takımdan gelmişti, çok iyi bir kaleci ve onu çok seviyorum. Hemen hemen her idmandan sonra ekstra çalışmalarda hep beraberdik. İdman sonrası duran toplar, bitiricilik, kafa topu, ofansif aksiyon çalışmalarımda hep kalede o vardı. Hatta bazen gol olup olmayacağına dair iddialara girip birbirimizle şakalaşırdık. Çok da iyi bir insan; ona güvenim tam, derbide çok iyi iş çıkaracak. Ondaki kalite ve yeteneği o zaman görmüştüm. Gelişimine çok seviniyorum ve şaşırıyorum çünkü muazzam ilerleme katetti. Dünyanın en iyi kalecilerinden biri olma fırsatı kendi elinde.”

Beşiktaş’ın bu sezon en çok konuşulan ismi Atiba. 37 yaşına geldi ama hala takımın en çok mücadele eden ismi konumunda. Atiba hakkında ne söylemek istersiniz?

“Hutchinson… O artık Beşiktaş’ın çocuğu oldu; uzun yıllardır orada. Onunla oynamak bana her zaman keyif verdi ve bunun için çok mutluyum. Müthiş bir insan. Onunla ilgili sadece iyi şeyler söylenebilir. Çok büyük bir savaşçı ve sahada her türlü baskıyı kaldırabiliyor. Beşiktaş’a hala büyük katkıda bulunuyor. Kariyerine baktığım zaman onun adına mutlu oluyorum; o Beşiktaş’ın temsil eden büyük bir rol model.”

Derbi için bir skor tahmini alabilir miyiz?

“Skor tahminim? Tabii ki Beşiktaş kazanacak çünkü Beşiktaş her zaman sahaya kazanmak için çıkar. Beşiktaş 2-0 kazanır.”

Bir Cevap Yazın