Ana sayfa Diğer Haberler İstanbul deprem: Marmara’da deprem oldu, İstanbul’dan hissedildi

İstanbul deprem: Marmara’da deprem oldu, İstanbul’dan hissedildi

27

Kandilli Rasathanesi’ne göre Marmara’da 4.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem İstanbul’da bazı semtlerde hissedildi.

15.13’te meydana gelen deprem, İstanbul’un birçok yerinde hissedildi. Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü’nün aktardığı bilgilere göre, 4.3 büyüklüğünde meydana gelen deprem yerin 14 km derinliğinde ve deniz merkezli oluştuğu öğrenildi.

İSTANBUL DEPREM TARİHİ

Depremler, hiç kuşkusuz tabi afetlerin en tehlikeli ve yıkıcı olanıdır. Şiddetine göre can ve mal kaybına veya hasara sebep olmaktadır. Ülkemizde de tarihiçerisinde şiddetli depremler meydana gelmiş mal ve can kaybına yol açmıştır. Günümüzde bir çok teknik gelişme ile deprem bölgelerinde yer alan yerleşim yerlerinde deprem e dayanabilecek yapılar inşa edilerek zararlar azaltılmaya çalışılmaktadır. Ayrıca, bu amaçla teknik ölçümler deprem bölgelerinin grafıkleri çıkarılarak bilimsel araştırmalar yapılmaktadır.

Tarihi boyunca İstanbul’un geçirdiği bazı şiddetli depremler buradakısaca anlatıldıktan sonra, yazımızın konusunu oluşturan 1894 depremi ile ilgilirapor açıklanmaya çalışılacaktır. ,”
İstanbul, tarih boyunca şiddetli bir çok deprem yaşamıştır. Bunlardan özellikle i509, i690, i894 yıllarında meydana gelenleri en şiddetlileridir. Bu depremleide İstanbul’da bir çok yapı yerle bir olmuş, çok sayıda insan hayatını kaybetmiştir. İstanbul’da yapıların çoğunun ahşap olması, bu kayıpları biraz olsun azaltmıştır kanısındayız. Çünkü kaynakların bildirdiğine göre bu şiddetli depremlerden sağlam kalabilen, dayanabilen ahşap binalardır. İkinci derece deprem bölgesinde yer alan İstanbul, İzmit Körfezi’nden Marmara Denizi’ne bağlanan Kuzey Anadolu fay hattının çok yakınındadır ve bu yüzden meydana gelen depremlerden etkilenmiştir. Bizans Dönemi’nde İstanbul’da yaşanan depremlerin büyük bir kısmı’ kaydedilmiştir. Bunlardan
bazıları uzun süreli ve şiddetli olmuştur. Örneğin 1554 ve 1869 yıllarında olan depremler 40 gün sürmüştür. 1346 yılındaki deprem ise aralıklarla bir yıl devam etmiştir.

Osmanlı döneminde, büyük tahribata sebep olan ilk deprem 16 Ocak 1489 tarihine rastlamaktadır. İkinci büyük deprem ise 22 Ağustos 1509’da oldu ve sarsıntılar 45 gün sürdü. Bu deprem, bir çok insanın hayatını yitirmesine ve İstanbul’da büyük yıkıma sebebiyet verdi. 1000’in üzerinde ev yıkılmış 4 ile 5 bin arasında insan hayatını kaybetmiştir. Yaralananlar’ın tahmini sayısı ise 10
bindir. Edinilen bilgilere göre Divan-ı Hümayun üyesi 3 kişinin ev halkı da ölenler arasında yer almaktadır. Kaynak: Ankara Üniversitesi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here