Ekşi Sözlük’ün Demirören Holding’e satıldığı iddiaları internet gündemini oldukça sarstı. Ekşi Sözlük satılıyor iddiaları doğru mu? Demirören Medya Ekşi Sözlük’ü satın mı alıyor?

Bir süre önce Doğan Medya Grubu’nu satın alan Demirören Holding, iddialara göre Ekşi Sözlük’ü de satın aldı. 40 milyon TL’ye gerçekleştiği söylenen anlaşma, sözlükte tartışma yarattı.

Türkiye internet medyasının en köklü ve en büyük oluşumlarından olan Ekşi Sözlük, Medyahaber isimli internet sitesine ait olduğu söylenen bir iddiaya göre, Demirören Holding tarafından satın alındı.

İddialar arasında, Demirören ve Ekşi arasında yapılan anlaşmanın, bir kaç hafta içerisinde kamuoyuna açıklanacağı detayı da var. Sözlükte konuyla ilgili olarak açılan bir başlık, söz konusu iddialarla ilgili olarak bu kadar detaya yer veriyor.

İşin rengi iddianın kaynağı olarak verilen Medyahaber’i araştırınca değişiyor:
Ekşi Sözlük yazarı “yesil marul” tarafından açılan başlık, muhtemelen bir şakadan ibaret. Zira kaynak olarak verilen Medyahaber oluşumu, bir haber sitesi değil kaçak televizyon yayını yapan yasadışı bir site. Hatta bir süre önce Medyahaber.info isimli bu sitenin BTK tarafından erişime engellendiği de görülüyor.

Ekşi sözlüğün satıldığı iddiaları, dönem dönem bizzat sözlük yazarları tarafından sözlük içerisinde şaka amaçlı olarak kullanılıyor. Sözlükteki ilgili başlığa gelen entrylere bakacak olursak, önemli bir detay göze çarpıyor: Haber kaynağını sorgulayan ve merak eden kişilerin sayısı gerçekten çok az.

Ekşi Sözlük ya da başka bir yer, ne olursa olsun haberlerin kaynaklarını sorgulamak gerekiyor. Artık “Ne?”, “Nerede?”, “Neden?”, “Ne zaman?”, “Nasıl?” ve “Kim?” sorularının yanı sıra, “Kimden?” sorusunun cevabı da büyük önem taşıyor.

Ekşi Sözlük Satıldı Mı ?

Demirören Holding’in 40 milyon liraya Ekşi Sözlük platformunu satın alacağı iddia edildi. İki taraf arasındaki görüşmelerin birkaç hafta içerisinde resmiyete döküleceği belirtiliyor.

Macerasına 1999 yılında başlayan ve aradan geçen 20 senede Türkiye’nin en büyük dijital platformlarından bir tanesine dönüşen Ekşi Sözlük, bugün hemen herkesin yolunun düştüğü bir web sitesi.

Her gün çeşitli konular hakkında binlerce entry’nin girildiği platform, çok çarpıcı bir iddia ile gündemde.

Mart 2018’de Doğan Medya Grubu’nu 1.2 milyar dolara satın alarak medya sektörüne giriş yapan Demirören Holding’in, bu sefer de Ekşi Sözlük’ü bünyesine katacağı iddia edildi. Anlaşmanın sağlandığı ve birkaç hafta içerisinde devrin gerçekleştirileceği söyleniyor.

Ekşi Sözlük’ün satılacağı iddiası, sosyal medyanın gündemine bomba gibi düşerken, Ekşi Sözlük’te konuya ilişkin sayfalarda entry girildi. Ekşi Sözlük’ün kurucusu Sedat Kapanoğlu’ndan ise söz konusu iddiayla ilgili henüz bir açıklama gelmedi.

Ekşi Sözlük, Alexa verilere göre Türkiye’nin en çok ziyaret edilen 11. internet sitesi konumunda. Dünyada ise 646. basamakta.

Konuya ilişkin yeni gelişmeler yaşandığı takdirde sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Kaynaklar: webtekno, Tamindir

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here