PAYLAŞ

Çolak Selo lakaplı eski futbolcu Selahattin Elbay, 51 yıl önce 43 taraftarın hayatını kaybettiği olayla ilgili duygularını ifade etti.

Sivasspor’un eski futbolcularından 8 yıl takımda oynamış, 5 yılını takım kaptanlığıyla geçirmiş ve 5 yıl antrenörlüğünü yapmış “Çolak Selo” lakaplı Selahattin Elbay, Anadolu Ajansı muhabirlerine 51 sene önce Kayserispor ve Sivasspor müsabakasında 43 taraftarın hayatını kaybetmesi olayının ardından yaşadıklarıyla ilgili ilgi çeken açıklamalarda bulundu.

Türkiye’deki futbolun “en kara günü” diye tabir edilerek adeta tarihe geçen bu olay, Sivasspor’un kurulduğu zamanlarda 17 Eylül 1967 tarihinde 2. Lig Beyaz Grupta Kayserispor ve Sivasspor arasında oynanan ve tribündeki olaylar nedeniyle 43 taraftarın hayatını kaybettiği maçta forma giyen futbolcular arasında bulunan 73 yaşındaki Selahattin Elbay, başından geçen olayları aktardılar.

1967-1968 sezonunda ligin 5. haftasında Kayseri deplasmanına gittiklerini ve maçtan bir saat öncesinde stadyuma giriş yaptıklarını ifade eden Çolak Selo lakaplı eski futbolcu Selahattin Elbay, maç başladıktan sonra her iki takımın taraftarının karşılıklı tezahüratlar eşliğinde centilmence takımlarını desteklediği bir maç olduğunu ifade ederek hakemin Kayserispor tarafında durduğunu da belirtti.

Elbay, karşılaşmanın ilk devresinde Sivasspor’un 1-0 yenik düştüğünü ve oyuncuların soyunma odasına girdiklerini söyledi. Sonrasında ise Elbay, “Soyunma odasına gittik ve ikinci yarnııda sahaya çıkmayı beklerken antrenör futbolcumuz Hilmi Kiremitçi, ikide bir dışarı çıkıyor ve ne zaman sahaya çıkacağımızı soruyordu. Bir ara Hilmi abi geldi ve ‘dışarıda taraftarlar arasında istenmeyen olaylar olmuş, biraz daha bekleyeceğiz’ dedi. Bu beklememiz yaklaşık 1 saat sürdü.” ifadelerini kullandı.

Elbay, olayların büyümesinin ardından stadyumdan resmi plakalı araçlarla ayrıldıklarını belirterek, “Tam 6 saat soyunma odasında bekledik, dışarıdaki olaylardan haberimiz yoktu. Hiç unutmuyorum resmi arabalar geldi ve kurumun sarı kapşonlu yağmurlukları vardı. Onları giydik, resmi arabalara binerek stattan uzaklaştık ve kaldığımız tesisleri gittik. Elbiselerimizi giyerek yola koyulduk, Yeniçubuk’ta minibüsün radyosunu açtık ki olaylarda 15-20 kişinin öldüğü haberlerini duyduk. Gece saatlerinde Sivas’a geldiğimizde herkes yollardaydı. Herkes birbirine maça giden yakınlarını soruyordu.”

Bir çok taraftar tabanca, bıçak veya herhangi bir silah ile değil, izdiham sonucu hayatını kaybetmiş

“Taraftarların stadyumu boşaltmaları için yapılan kapıların dışarıya doğru açılması gerekirken içeriye doğru açılıyormuş. Olaylar esnasında Sivassporlu taraftarlar kapılara doğru hücum etmişler, kapılar içeri doğru açıldığı için arkadan da baskı var, bir türlü kapıyı açamamışlar. Çok kişi kalabalıktan ezilerek, havasızlıktan, sıkışıklıktan can vermiş. Hiçbir şekilde ne tabancayla, ne bıçakla yaralanma ve ölme olayı olmamıştır. Zamanında önlem ve tedbir almayan yetkililer, aslında olayın en büyük sorumluları.” şeklinde konuştu.

Sporun her zaman centilmenlikten yana olmasını temenni eden Elbay, Sivasspor’da dostluğun, barışın ön planda olması için çaba sarf ettiğini belirtti.

Elbay; Sivasspor’un, Kayserispor ile barışık bir takım olduğuna dikkati çekerek, “Hala o olayların izlerini taşıyan ve yaşatmaya çalışan kişiler var. Hiçbir zaman bu olmamalı, aradan 51 yıl geçmiş, tekrar ateşi körüklemenin hiçbir anlamı yoktur. Spor, dostluk, barış ve kardeşliktir.” şeklinde konuştu.

Sporda şiddetin her türlüsüne karşı olduğunu vurgulayan Elbay, yaşanan olaylardan örnek alınmasını istedi. Stadyumlarda tribünleri artık çocukların ve kadınların da doldurduğunu, bunların güzel şeyler olduğuna işaret eden Elbay, şehir için bacasız fabrika konumunda olan Sivasspor’a herkesin sahip çıkması gerektiğini söyledi.

Futbol takımlarının şu anda çok güzel imkanlara sahip olduğunu da dile getiren Elbay, şehirlere çok modern stadyumlar kazandırıldığını ifade etti. Elbay, olaylarda hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet, ailelerine ise başsağlığı diledi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here